اپل, بلاگ, تکنولوژی, گوشی

شرکت اپل

شرکت اپل

شرکت اپل یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است. که در زمینه طراحی و ساخت لوازم الکتریکی مصرفی و نرم افزار کامپیوتر فعالیت می کند. این شرکت در ایالت کالیفورنیا، واقع در دره سیلیکون کشور آمریکا تاسیس شد. این شرکت در دهه هفتاد میلادی با معرفی ریز رایانه های اپل ا، اپل اا، اپل ااا و پس از آن مکینتاش به بازار. به آغاز و گسترش نوعی رایانه شخصی کمک فراوانی نمود.

اپل معمولا به تولید سخت افزار های نوین و دارای طراحی صحیح معروف است. از محصولات سخت افزاری این شرکت می توان آیپد، آی مک، مک بوک آیپاد و آیفون و اپل تی وی را نام برد. همچنین این شرکت در زمینه تولید نرم افزار هم فعالیت دارد.

نرم افزار های آی تونز، آی لایف، آی ورک و سیستم عامل مورد استفاده در رایانه های شرکت مک او اس. betfinal عربی نیز نمونه هایی از فعالیت نرم افزاری این شرکت هستند.

مدیریت اجرایی این شرکت بر عهده استیو جابز بوده است. وی یک ماه قبل از مرگش از ریاست این شرکت کناره گیری کرد و به جای آن تیم کوکریاست این شرکت را بر عهده گرفته است.

بنیان گذار

 

استیو جابز همراه با استیو وزنیاک و رونالدوین این شرکت را بنیانگذاری کردند. رونالدو وین در کمتر از دو هفته پس از تاسیس شرکت سهام خود را به جابز و وزنیاک واگذار کرد.
شرکت اپل در سال 2017 برای دهمین سال متوالی، عنوان تحسین شده ترین شرکت فناوری اطلاعات در جهان را به خود اختصاص داد.

این شرکت از سوی مجله فوریز یکی از مشهور ترین مجله های اقتصادی آمریکا و جهان برای هشتمین سال پیاپی (از سال 2011 تا سال 2018) به عنوان با ارزش ترین برند جهان انتخاب شد.
در ماه اوت سال 2018 ارزش سهام این شرکت در بازار از مرز یک تریلیون دلار گذشت. این اولین باری است که مجموع ارزش سهام یک شرکت به چنین سطحی می رسد و به این ترتیب اپل نخستین شرکت در جهان با ارزشی بیش از یک تریلیون دلار تبدیل شد.

استیون پاول جابز کارآفرین، مخترع، بنیان گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه ای اپل و یکی از چهره های پیشرو در صنعت رایانه بود. در سال 1976، جابز 21 ساله به همراه دوستش استیو وزنیاک 26 ساله، شرکت اپل را را تاسیس کرد.

اولین رایانه شخصی ای که شرکت اپل به بازار معرفی کرد، اپل ا نام داشت. یک سال پس از آن در سال 1977 اپل اا نیز راهی بازار شد. الکوتشینه کام ورقه در سال 1985 طی یک اختلاف مدیریتی، جابز اپل را ترک و در همان سال شرکت نکست را تاسیس کرد. از مهمترین محصولات شرکت نکست می توان به نکست کامپیوتر اشاره کرد که بعد ها میزبان اولین مرورگر وب شد. لعبه کرات

بازگشت جابز

 

در سال 1996 این شرکت، شرکت نکست را به مبلغ 429 میلیون دلار خرید. طی این معامله استیو جابز مجددا به اپل بازگشت. از اتفاقات مهم پس از این مسئله در اپل می توان به معرفی آی پاد در سال 2001، پرده برداری از آی تونز استور در سال 2003 و معرفی آیفون و آیپد در سال های 2007 و 2010 اشاره کرد. کیفیه الرهان على کره القدم

جدید ترین اخبار تکنولوژی را در فارس جانبی دنبال کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه